Batony białkowe – co należy o nich wiedzieć?

Do uzyskania wymarzonej sylwetki potrzebne są przede wszystkim ćwiczenia oraz odpowiednio zbilansowana dieta. By dostarczyć odpowiedniej ilości białka zmęczonemu po ćwiczeniach organizmowi, można sięgnąć za to po batony białkowe.

Kto może spożywać batony białkowe?

Teoretycznie każdy, jednak osoby, które nie są aktywne fizycznie, powinny nieco bardziej uważać, ponieważ ich zapotrzebowanie na białko jest niższe. Dla sportowców i osób, które po prostu lubią trochę więcej się poruszać, batony białkowe są prostym i szybkim sposobem na pomoc organizmowi w regeneracji.

Jak działają batony białkowe?

Batony proteinowe spożyte zaraz po treningu dostarczają białko do uszkodzonych przez ćwiczenia mięśni. Białko jest niezbędne do odbudowy, a w związku z tym do budowy masy mięśniowej. Ponadto takie batony wspomagają i przyśpieszają regenerację.

Jaki baton białkowy należy wybrać?

Należy zwrócić nie tylko na zawartość białka w batonach białkowych, ale również na to, jakie dokładnie białko tam jest. Lepsze są batony zawierające izolat białka (łatwo się przyswaja) oraz/lub białko serwatkowe WPC 80. Białko WPC 80 zawiera również aminokwasy egzogenne, których organizm sam nie jest w stanie wytworzyć, dlatego dostarczanie ich jest szczególnie ważne. Ponadto należy zwrócić uwagę, by dana przekąska nie zawierała zbyt dużo tłuszczy i węglowodanów, ponieważ wówczas może utrudnić nam uzyskanie pożądanego efektu.

Comments are closed.